Novinky a zajímavosti v oblasti odpadového hospodářství

Jednorázové plastové nádobí

 

Není odpad jako odpad

 

Od měsíce října platí zákaz plastového jednorázového nádobí, ovšem pozor – i s ekologickou variantou je třeba šetřit.

Venku máme ještě krásné počasí, přímo stvořené k tomu trávit poslední chvíle v roce posezením na zahradě. Narozeninová oslava nebo zahradní párty obnáší mnohé, jen ne chuť mýt nádobí. Pro tyto chvíle je jednorázové nádobí k nezaplacení. Plastovému jednorázovému nádobí v České republice ovšem už odzvonilo. Od začátku měsíce října začal platit zákaz výroby a prodeje jednorázových produktů vyrobených z plastu, a to pod pokutou až pěti milionů korun. Zákaz zahrnuje jednorázové plastové výrobky mezi které patří také brčka, kelímky, míchátka či krabičky na jídlo aj.

Podle odhadů Ministerstva životního prostředí se tak ročně sníží spotřeba plastových výrobků až o 1,77 miliardy kusů. A to už stojí za to.

Není konec jako konec

 

Ovšem nesmutněte. Na trhu je možné stále vybírat jednorázové nádobí, ovšem pouze to, které je vyrobena ze snadno recyklovatelných či samo se rozkládajících materiálů. Nejčastěji se prodávají nádobí, příbory a míchátka z papíru, k dostání jsou ale také výrobky z cukrové třtiny, bambusu či dřeva.

Právě tyto výrobky jsou alternativním řešením pro větší oslavy či jiné nárazové události, po kterých na nás často čeká hromada špinavého nádobí. Ovšem pozor – i jejich používání by mělo být spíše výjimečné. Výrobky jsou sice z přírodních a rozložitelných materiálů, ovšem při jejich používání bychom se měli zamyslet. Stále tu zůstává problém celkového objemu odpadů. Jako ideální řešení se jeví projekty opakovaně použitelných obalů.

Z hlediska životního prostředí je nejlepší odpad žádný odpad.