Eko likvidace prázdných cartridge

autor: | Čvn 24, 2024 | Aktuality | 0 komentářů

Jak zrecyklovat prázdné tonery?

I když jsou to zpravidla černé plastové krabičky, obsahují náplň pro tisk – tj. tonerový prášek nebo inkoust (podle typu), je potřeba mít na paměti, že po jejich vyprázdnění nepatří v žádném případě do plastového odpadu. A to ani přesto, že tonery zatím nejsou jednoznačně klasifikovány jako přímo nebezpečný odpad, i když za nebezpečné je určitě považovat musíme.

Naprostá většina cartridge pochází původem z asijských oblastí od často neznámých výrobců. Narozdíl od renovovaných tonerových kazet, kdy doposud nebylo zjištěno žádné překročení limitů nebezpečných látek, tyto kazety překračují limit nebezpečných látek až 8 500 krát.

Problém u všech cartridge je s následnou likvidací či případnou recyklací. Kromě pro člověka a přírodu extrémně rizikových látek jako jsou např. těžké kovy, bromované zpomalovače hoření, polyaromáty apod., které sami o sobě znemožňují ekologickou likvidaci, obsahují takové využité tonery také jiné komponenty jako jsou např. mikročip, magnetická vývojka, nabíjecí elektroda apod.

Jako nejekologičtější rešení se tedy nabízí likvidace způsobem bezplatného odevzdání takové cartridge ve sběrném dvoře, kde se specializovaný personál postará o jeho správnou likvidaci. Na internetu také objevíte e-shopy, které se zaměřují na výkup prázdných tonerů. Jako třetí možnost se doposud nabízely ještě speciální boxy umístěné na vysoce frekventovaných místech jako jsou např. elektroobchody apod., do kterých je možnost takové prázdné cartridge vhodit.

Tohle všechno platilo donedávna. Nyní ovšem svitla naděje dalšímu řešení jak se ekologicky zbavit prázdných kazet z tiskáren.

Specialisté z České republiky, sdružení v Národním centru kompotence BIOCIRKL, které finančně podporuje Technologická agentura ČR v rámci programu Národní centra kompetence, v současné době testují, jak prášek z použitých tonerů ekologicky zlikvidovat a jejich výsledky vypadají skutečně velmi nadějně. Náročný výzkum zabere spoustu času, odborníci budou mít zcela jasno do tří let.

Paní doktorka Olga Šolcová z Ústavu chemických procesů AVČR, která je zároveň hlavní řešitelkou NCK BIOCIRKL uvedla, že originální tonerový prášek od specializovaných výrobců je tvořen malými částicemi polymerních plastů, vosků, pigmentů atd. a má vždy stejné složení, proto se může uplatnit např. jako složka do asfaltů nebo betonů. Tito výrobci jsou ovšem zatíženi velkými náklady spojenými s dodržováním veškerých stanov, pravidel a předpisů, proto je jejich cena několikanásobně vyšší než-li cena zejména pak čínských produktů, jejichž dovozci se tímto nezabývají. Takže zcela legálně a bez postihu dováží a prodávají laciné kompatibilní tonerové kazety, s jejichž ekologickým zlikvidováním navstává nemalý problém.

S ohledem na jejich vysoce toxické složení zbývá jediná možnost likvidace, což je jejich energetické zhodnocení. Vedoucí dílčího projektu Udržitelná energetika, inženýr Karel Soukup z ÚCHP uvedl, že je možnost takové tonery využít ve formě příměsi do pelet tvořených z čistírenských a papírenských kalů, které jsou vhodné např. při spalování ve fluidních kotlích.

Výzkumníci z ÚCHP a REMA Systém, a.s. v této návzanosti posléze potvrdili, že z čistírenských a papírenských kalů může být kvalitní palivo s vysokou výhřevností, a to právě např. ve formě zmiňovaných pelet.