Ekologie a život v rovnováze, to je to, oč tu běží.
Pokud se máme chovat ekologicky a respektovat životní prostředí, neznamená to, že musíme ze dne na den odstranit ze svého života veškerý plast nebo vyměnit celý svůj šatník za trendy udržitelnou kolekci nového oblečení, a dokonce to neznamená ani to, že se z nás musí stát soběstační zemědělci.
Bohatě si prozatím vystačíte s několika málo ekologickými vychytávkami pro život (ne)všedního dne.
Ráno začíná v koupelně:
Ekologická výbava do koupelny a na WC si také zaslouží ekologičtější doplňky. Není třeba hned všechno plastové vyhodit, ale postupně nahrazovat přírodními materiály. Jednoduše pro méně odpadu.

Jde se nakoupit:
Pro nákupy se budou hodit textilní tašky, které můžete snadno vyprat. Větší tašky na větší nákup, do menších textilních váčků můžeme dát také pečivo nebo ovoce či zeleninu.
Nakupujte větší balení (tím pádem máme méně odpadu), ale až máte předchozí potraviny spotřebované (vyhnete se tak prošlým lhůtám u potravin).

Bude se vařit…:
Neplýtvejte. Až budete loupat zeleninu, nevyhazujte slupky. Uvařte je a následný vývar potom zamrazte – ani nevíte, jak se vám při následném vaření bude takový silný zeleninový vývar hodit.

Vařte. Skutečně vařte, a co nejvíce se vyhýbejte jednorázově baleným jídlům. To není vaření.
Třiďte bioodpad.
Přemýšlejte. I v kuchyni můžete upcyklovat. Například takové plato od vajec nebo plastové kelímky od jogurtu můžete následně využít pro pěstování drobných rostlin nebo výhonků.
...nebo se jde do práce:
Práce se sama neudělá. Nic naplat. Máme pro vás skvělý tip: noste si do práce jídlo z domu v předpřipravených krabičkách. Například do skleněné lahve od snězeného jogurtu si můžete připravit úžasný salát s dresingem, přinést si můžete také domácí müslli apod.

Čas na relax…:
Každý relaxuje jinak, ale pokud je pro vás relax káva ve vaší oblíbené kavárně, máme pro vás další tip, a sice – vlastní kelímek na kafe – někde se to vyplatí i finančně, protože některé podniky dávají za vlastní nádobu slevu.

...nebo prostor na úklid:
Nemusíte používat drsné chemické čisticí prostředky, aby se váš domov leskl čistotou. S několika jednoduchými surovinami můžete připravit své vlastní bezpečné a cenově dostupné přípravky do vaší domácnosti.

Univerzální čisticí směs
500 ml octa, 250 ml vody a 20 kapek esenciálního oleje
Směs nalijte do lahve s rozstřikovačem a používejte na mastnotu a špínu. Tento doma vyrobený čistič pomůže udržet v kuchyni pořádek a navíc ji příjemně provoní.
Prostředek na mytí oken
1/4 šálku octa, 1/4 šálku lihu, 1 lžíci škrobu, 2 šálky teplé vody a nádoba s rozprašovačem
Suroviny dejte do nádoby a dobře promíchejte. Poté používejte k běžnému čistění oken, zrcadel a skel.
Lak na nábytek
1 šálek olivového oleje,1/2 šálku citronové šťávy
Smíchejte a následně směsí naplňte rozprašovač, postříkejte a doleštěte měkkým hadříkem, aby se nábytek rozzářil.
Citronová šťáva rozpustí špínu a skvrny, zatímco olivový olej dřevo chrání a dodává mu potřebný lesk. Nejprve ovšem vyzkoušejte na místě, které není vidět.
Večer končí v posteli:
Aby se nám lépe usínalo, musíte se cítit dobře. Máte svou oblíbenou vůni?
Nemusíte kupovat drahé osvěžovače vzduchu. Je velmi jednoduché vyrobit si je doma – čistě ekologicky, bez chemie – a současně podstatně ušetříte. Navíc mohou vonět přesně tak, jak to máte rádi.
Je nejvyšší čas vyrobit si originální osvěžovač vzduchu přesně podle vašich představ
Například takový olejový osvěžovač si připravíte smícháním oleje bez vůně (například dětského) s esenciálním olejem podle vaší libosti (pamatujte, že je dobré asi 10 kapek vůně na 150 ml oleje). Směs nalijte ideálně do užší sklenice a vložte do ní několik špejlí. Jejich délku ovšem upravte tak, aby zhruba polovina vyčnívala z nádoby.
