Cyklistická sezóna je pomalu, ale jistě tady. Také patříte mezi milovníky elektrokol či elektrokoloběžek? Popularita elektro dopravních prostředků stále roste, a to jak napříč generacemi, tak napříč terénem.
Elektrokolo není v žádném případě určeno pouze pro důchodce nebo lenivější část populace. Elektrokolo je zkrátka kamarád pro každého cyklo milovníka. Poctivému šlapání se zde zajisté nevyhnete, ovšem každým vaším opřením do pedálů vás váš elektromiláček odmění elektro energií, kterou využijete například při překonání kopcovitého terénu a nebo pokud nechcete do cíle přijet zcela vyčerpaný a zadýchaný. Intenzitu této chytré pomoci si zvolíte sami podle svého aktuálního stavu. A trápit se nemusíte ani v případě, že vašemu elektrokolu dojde baterka – znamená to jediné, a sice že odteď šlapete bez pomoci.
Každý elektromazel, kterého vlastníte nebo o jeho koupi teprve uvažujete, potřebuje svoji údržbu. A srdcem těchto elektrovozítek je motor a baterie.
Baterie jsou záludné v každé elektronice. Navíc žádná baterie nevydrží věčně.
Ti lepší prodejci zaručují, že baterie si zachová nejméně 60 % své kapacity za dva roky od koupení nebo po 500 úplných nabíjecích cyklech.
Obecně samozřejmě záleží na intenzitě využívání elektrokola. Doporučuje se baterie skladovat nabité v rozmezí 30 až 60 % jejich kapacity. Jakkoliv jinak nabitá baterie rychleji stárne. Odborníci také nedoporučují různé “podpultové” čipování, kterým se za pomoci nejrůznějších úprav uměle zvyšuje výkon elektrokola. Rovněž není doporučeno baterie repasovat. Otevření napájecí jednotky může vést ke ztrátě těsnosti baterie, která je originálně utěsněna proti vniknutí vody a nečistot. Při jakékoliv neodborné opravě hrozí vznícení baterie v důsledku elektrického zkratu.
Někdy baterie může vzplanout. Jak to poznáte? Na rovinu? Velmi obtížně. Rizikem není jenom mechanické poškození, ale také např. váš pád s kolem. Každopádně mějte na paměti, že pokud se baterie nafukuje – a je jedno, jestli je to baterie od elektrokola, elektrokoloběžky a nebo třeba od mobilu, protože pro každou takovou baterii platí to stejné – okamžitě s ní pryč. Nafouknutá baterie je důvodem pro okamžitou její likvidaci.
Baterie rozhodně nepatří do směsného odpadu. Kam tedy s ní?
Rozhodně ji neskladujte ani doma. Správným řešením je odvoz takové baterie do sběrného dvora, ale například výrobce pohonů a baterií Bosh eBike Systems také nabízí možnost jak se ekologicky zbavit takové baterie, a to ve svých více než 120 prodejnách s elektrokoly. Síť sběru baterií je provozována ve spolupráci s neziskovou společností Ecobat.
Jak můžeme o baterii dobře pečovat?
Plně nabité, částečně nabité nebo zcela vybité baterie s lithium-iontovými články můžeme nabíjet nezávisle na stavu nabití kdykoliv, a to po zcela libovolnou dobu. Přerušované nabíjení těmto bateriím také nevadí. Tyto baterie totiž nemají tzv. “paměťový efekt”.
Důležité je také nabíjet baterii pouze originální nabíječkou k tomu určenou.
Seznam míst, kde lze baterie odevzdat k ekologické likvidaci naleznete na adrese www.ecobat.cz/baterie-z-elektrokol
