Funkční hmyzí hotel není zadarmo
Hmyzí hotely jsou velkým trendem současné doby. Zahrádkáři si je umísťují na své zahrady ve snaze přilákat na svou zahrádku prospěšné opylovače. Jak si takový hmyzí hotel můžeme představit?
Hmyzí hotel je v podstatě uměle vytvořený domeček, jehož hlavním úkolem je poskytnout užitečnému hmyzu bezpečný úkryt a poklidné místo k jeho hnízdění. Hmyz se tak svým nájemcům následně odmění svými službami na zahradě a možností pozorovat zblízka jeho chování a také životní cykly.
Hmyzí hotel je většinou dřevěná budka, která je rozdělená přepážkami na přihrádky, které jsou vyplněné různými druhy materiálů. Můžete jej sehnat v zahrádkářství nebo na internetu stejně jako spoustu návodů na jeho vlastnoruční výrobu.
Hmyzí návštěvníci jsou nároční nájemníci
Ne každý hmyzí hotel je vhodný pro každý hmyz. Důležití jsou pro nás opylovači, ale také hmyz, který hubí zahradní škůdce.
Opylovači jsou pro zahrádku velmi důležití. Bez správných opylovačů bychom se jen těžko dočkali rozkvetlých květin nebo plodů rostlin. Kromě pilných včeliček hledají svůj úkryt také čmeláci. Ti jsou často ohrožení a musíme je velmi dobře chránit. A právě kvůli čmelákům se vyrábí speciální hotely – tzv. čmelíny. Včely, které se ve hmyzím hotelu zabydlí jsou pravděpodobně včelí samotářky, které nevyrábí med a nežijí v rojích. Jsou také menší a v porovnání se včelami žijícími v úlech také mírumilovnější.
Užitečný je pro zahradu také hmyz, který pomáhá hubit různé škůdce, kteří požírají plody. Například taková larva zlatoočka obecného dokáže zahradu zbavit listových mšic a také drobných housenek. Škvoři se také živí mšicemi, ale pojídají také svilušky a larvy dalších škůdců.
Pořízení hmyzího hotelu
V prvé řadě je důležité si pořádně rozmyslet, jestli máme v plánu si takový hmyzí hotel pořídit spíše pro okrasu nebo jakýsi zahradní doplněk nebo jestli nám jde skutečně o dobro hmyzu. Pokud patříte do první kategorie, není třeba se nikterak namáhat a není nic jednoduššího než si takový hmyzí hotel objednat na internetovém e-shopu. V nabídce najdete desítky rozmanitých druhů hmyzích hotelů a určitě se najde takový, který se bude hodit právě i do Vaší zahrádky. S velkou pravděpodobností bude ovšem takový hmyzí hotel plnit pouze estetickou úlohu a bude bez požadovaných nájemníků.
Pokud patříte do druhé kategorie a chcete skutečně na svou zahradu nalákat více prospěšných opylovačů, pak počítejte s tím, že Vás vybudování takového hotelu a následná péče o něj a jeho nájemníky bude stát určitou energii a čas. Pokud patříte mezi kutily, jistě se na výrobě takového hmyzího hotelu skutečně vyřádíte a zvládnete to i bez vyšších finančních nároků.
Pojďme tedy na to
Ještě před samotnou realizací je třeba si vše řádně promyslet, a to nejen to, jak má náš hmyzí hotel v konečné fázi vypadat, ale hlavně si musíme ujasnit jaký druh hmyzu chceme na své zahradě ubytovat. K tomu je důležité vědět nejen to, jaký hmyz se v okolí naší zahrady vyskytuje, ale také to, čím nám je který hmyz prospěšný. Potom si musíme zjistit informace o způsobu života takového žádoucího hmyzu. Důležité je si zjistit, jestli ten či onen druh upřednostňuje svůj úkryt pouze z určitého materiálu, jestli obývá malé úzké otvory ve dřevě nebo si je rád hloubí sám apod. Například shora zmíněné včely dávají přednost válcovitým dutinkám, do kterých následně nakladou svá vajíčka.
Informace máme zjištěny a teď musíme sehnat potřebný materiál. Dá to trochu práce, ale výsledek bude stát za to. Při stavbě samotného hmyzího hotelu je důležité hledět více na praktičnost než na pěkný design. V případě hmyzích hotýlků neplatí, že čím větší, tím lepší. Hmyz všeobecně vyhledává spíše skromnější přístřešky s malými neprůchozími otvory, do kterých si nakladou vajíčka a otvory dokáží sami bezpečně zapouzdřit.
Stejně tak nepoužívejte při stavbě lepidlo, ačkoliv by to bylo v určitých situacích rychlejší a jednodušší. Chemikálie hmyz odpuzují a lepidlo na ně působí vyloženě jako repelent.
Talent x píle = úspěch
Vhodné umístění hmyzího hotelu rovná se polovina úspěchu. Správné místo pro jeho umístění vybírejte skutečně pečlivě. Mělo by být nad zemí, na jih či jihovýchod, na místě, kde nefouká, kde je sucho a teplo. Pamatujte také na to, že domeček by neměl být stíněný vegetací, neměl by se ani kymácet, ani nám vlhnout. A ještě jeden oříšek: musíte zajistit, aby se hmyzí hotel nestal otevřenou restaurací pro ptáky či jiné dravce.
Umístěním hmyzího hotelu práce zdaleka nekončí. O hmyzí hotel musíte pečovat stejně jako např. o psí kotec. Je důležité hmyzí hotel na podzim řádně vyčistit, aby se zde nešířili nemoci a parazité a následně jej na zimu schovat na suché a chladné místo, abychom ho na jaře mohli čistý vytáhnout a rovnou jej umístit do své zahrádky.
Z jakého materiálu hmyzí hotel sestavit?
Nejpoužívanějším a zároveň nejideálnějším materiálem na základy hmyzího hotelu a jeho okénka je přírodní dřevo. Otvory se následně vyplňují čímkoliv, co by budoucím nájemníkům mohlo přijít vhod: šišky, suché listí, dutá stébla rákosu, seno, sláma, jílové cihly, větvičky, kůra či dřevěná polínka s vyvrtanými otvory. Všechen tento zmíněný materiál musí být vysušený, aby nám následně neplesnivěl. Náplň potom každoročně kontrolujeme a případně obměňujeme. Pamatovat musíme také na stříšku, aby nám do hotýlku nepršelo.
V průběhu sezóny také kontrolujeme, jestli se nám v hotelu nezabydlel také nějaký škůdce.
Dutá stébla nebo provrtaná dřevěná polínka nebo děravé cihly zcela jistě ocení včely a zlatoočka, berušky a škvoři zase určitě ocení šišky nebo suché listí.
Co se velikosti hotýlku týče, žádaným hmyzím pomocníkům postačí jistě i úplně malinký domeček.
A teď už nám zbývá jen čekat, kdy hotel zaujme své první hosty.

Bc. Zdeňka Palkovičová