Někdo to dělá rád, někdo to dělá za trest, ale ve většině případů to potká každého z nás. O čem je řeč?
No přece o vaření.
Vaření nemusí být nudné a už vůbec nemusí končit hromadou vyhozených zbytků.
Při vaření vzniká odpad, který – věříme, že jen do doby přečtení našeho článku – jste vyhazovali do koše, v lepším případě na kompost. Je to ale velká škoda, protože jakékoliv šlupky, odkrojky, natě apod. se v kuchyni dají báječně zužitkovat.
Tady je jen pár tipů, jak bezodpadově vaříme ve svých kuchyních právě my:
Co dělat s odkrojky, stopkami, slupkami, stonkami apod. ze zeleniny? Skvělý zeleninový poctivý vývar. Sbírejte dva dny do uzavíratelné krabičky tyto kuchyňské zůstatky a potom si z nich uvařte silný vývar. Už nebudete chtít jiný.
Pokud neholdujete polévkám, nasušte si vlastní vegetu: slupky z mrkve, petržele, pastiňáku, celeru atd. dobře očistěte a usušte na sluníčku, v sušičce, troubě nebo v zimě třeba na topení. Následně nasušenou zeleninu rozmixujte a koření můžete využít k dochucení rozmanitých jídel.
Stejně tak to platí i pro houby. Nevyhazujte nožičky a odkrojky z nasbíraných lesních hub. Sušením máte vynikající domácí houbové koření.
Používáte v kuchyni odšťavňovač? Jestli ano, nevyhazujte ani suchý zeleninový nebo ovocný odpad. Pokud si ho správně dle Vaší chuti ochutíte: zeleninu solí, ovoce třeba chia semínky, a tuto směs následně na pečícím papíře třeba v troubě usušíte, máte vynikající domácí zeleninové nebo ovocné krekry.
Pokud používáte šťávu z citrusů, nevyhazujte jejich kůru. Po očištění kůry tuto nastrouhejte na jemném struhadle a následně ji nechte usušit. Budete mít vynikající domácí sušenou kůru pro Vaše dezerty a cukroví.
Zůstalo Vám pečivo a ztvrdlo? Nevadí. Nakrájejte jej na kostičky, osmažte na trošce olivového oleje a upečte v troubě. Výsledkem budou báječné krutony nejen do polévky, ale třeba také k salátu Caesar.
V dnešním rychle se měnícím uspěchaném světě je stále důležitější zaměřovat se na udržitelnost a ochranu životního prostředí. Jedním z důležitých kroků je přechod právě na tzv. zero waste životní styl. Zero waste – v překladu také život bez odpadu, je směr, který se snaží výrazně snížit množství odpadu, který vytváříme, a tím minimalizovat náš negativní dopad na planetu Zemi.