Proč jsou právě hračky z černých plastů tolik zdraví škodlivé? Odpověď je jednoduchá: černé plasty jsou mnohdy vyrobené z vysoce toxických plastů pocházejících z elektroodpadu, a obsahují bromované zpomalovače hoření.
Provedená studie publikovaná ve vědeckém časopise Enviroment International v hračkách objevila nejen nebezpečné koncentrace zpomalovačů hoření, ale také dioxinů.
Za posledních několik málo let se obdobným zkoumáním zabývala mimo jiné také organizace Arnika. Pro ty, kteří o zmiňované organizaci nikdy neslyšely: Arnika je česká nezisková organizace, která od roku 2001 spojuje lidi usilující o lepší životní prostředí. Jejich posláním je chránit přírodu a zdravé prostředí pro budoucí generace doma i ve světě. Dlouhodobě prosazují méně odpadů a nebezpečných látek, živé řeky a pestrou přírodu a právo občanů rozhodovat o životním prostředí.
Výzkumný tým těch nejlepších odborníků nejdříve nechal analyzovat několik set vzorků z celého světa na přítomnost bromovaných zpomalovačů hoření.
Analýza probíhala na půdě laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, část výzkumu následně v německé laboratoři MAS v Münsteru. Závěrečná část, a sice výzkum zabývající se účinkem látek na lidské buňky, probíhal v BioDetection Systems. Na lidských buňkách se projevila vysoká aktivita dioxinů.
Dioxiny patří mezi nejtoxičtější látky na světě a jsou vysoce škodlivé i v minimálních koncentracích. V některých zkoumaných vzorcích dosáhla jejich úroveň tisíců pikogramů na gram, přitom jsou nebezpečné již v koncentraci desítek pikogramů na gram.
Dále zkoumané bromované dioxiny jsou vysoce nebezpečné látky, které prokazatelně poškozují vývoj mozku, škodí imunitnímu systému, zvyšují riziko rakoviny a narušují správnou funkci štítné žlázy.
Když jsou plasty, které obsahují zpomalovače, recyklovány, tvoří se další bromované a chlorované dioxiny.
Podle Světové zdravotnické organizace jsou bromované dioxiny stejně toxické jako chlorované, a experti volají po jejich striktnější regulaci.
Tato zjištění vyvolávají obavy o zdraví dětí na celém světě a ukazují velkou slabinu oběhového hospodářství.
O toxických látkách v recyklovaných plastových výrobcích se diskutuje v rámci celé Evropy.
Nynější systém recyklace umožňuje udržovat v oběhu plasty pocházející z elektroodpadu a obsahující zpomalovače hoření a dioxiny. Výsledkem jsou nebezpečně kontaminované výrobky vyrobené z recyklovaných plastů, včetně dětských hraček.
Podle odborníků na toxické látky tato studie vzbuzuje obavy o bezpečnost recyklovaných plastů a volají po tom, aby byly toxické plasty vyřazeny z recyklačního cyklu.