Co to vlastně je? Odpad, který se nachází ve vesmíru. Co si pod tím máme představit?
Vesmírný odpad je vlastně jakési označení pro nefunkční družice, jiná tělesa jako např. zbytky raket a jejich úlomky… zkrátka jedná se o věci, které vypustili do vesmíru lidé. Největší jejich část létá kolem planety Země a stává se tak svým množstvím hrozbou pro jiné nově vypuštěné družice a rakety s astronauty.
Nejedná se ovšem o nic zdánlivě nového. Tento odpad se začal vytvářet prakticky už v říjnu 1957, kdy raketa se sondou Sputnik 1 dosáhla hranice vesmíru. Následoval totiž nespočet vědeckých misí i projektů, které postupně přidaly na naši oběžnou dráhu kromě své přítomnosti také nový prvek, a sice odpad.
Množství odpadu ve vesmíru přitom stále roste.
Ovšem pozor, je důležité vzít v potaz také jeho velikost. Odpadu, který je větší než tenisový míček, toho může být ve vesmíru přibližně ke 30 tisícům kusů. Ovšem roste počet toho menšího odpadu, a tady se už čísla počítají v řádech milionů kusů.
Tento problém neohrožuje přímo nás, lidi na Zemi, ale pro satelity, rakety a třeba vesmírné stanice jsou takové byť jen kousíčky odpadu, který se pohybuje neuvěřitelnou rychlostí, v podstatě jako projektily. Může tak vyřadit z funkce např. družici za několik miliard korun a dojde k situaci, kdy odpad bude nadále plodit odpad a odpadu tak bude jen přibývat.
A tady už nastává problém i na Zemi, a to pro astronomy a jejich teleskopy a také pro oko běžného člověka. Rádi pozorujeme přirozenou čistou oblohu, a ta je pro nás v ohrožení. Vesmírným odpadem si lidstvo samo pro sebe může uzavřit cestu do vesmíru. Kosmické objekty jako jsou např. družice jsou pro nás totiž oči do vesmíru. A ty si sami sobě můžeme tímto vesmírným “prachem” zavřít.