Náš třídící prázdninový průvodce Vám poradí jak postupovat při nakládání s odpadky z venkovního grilování, z nahodilých pikniků a nebo také příležitostných výletů. Pamatujte na to, že ve většině případů, kdy odpadky ponecháte v přírodě, se tyto budou rozkládat desítky a stovky let a ze zasazené krabičky od cigaret žádný strom nevyroste.
Co tak po nás může při našem pobytu v přírodě zůstat?
Ano – v první řadě jsou to PET lahve od pití, igelitové obaly od potravin a různé sáčky. Plasty jsou chtě nechtě mementem současné doby. Setkat se s nimi můžeme jak na vrcholcích hor, tak v hloubi moří. Omezit spotřebu plastových materiálů se snaží téměř celý svět.
Pamatujme na to, že prvním, hlavním a základním pravidlem je nenechávat nic v přírodě a uklidit po sobě sebemenší odpad. Plasty patří do žlutých kontejnerů, ale pokud jsou nějakým způsobem znečištěné, například od zbytků jídla nebo oleje, patří do kontejneru na směsný odpad.
Jak ale postupovat s různými termoobaly? Některé jídelní obaly se navenek tváří jako papírové, ovšem častou jsou zevnitř potažené tenkou plastovou vrstvou. Proto pokud jsou také například velmi znečištěné, rozhodně s nimi do směsného odpadu. Ve svozovém voze by se totiž polystyren rozdrtil, znečistil zbytek odpad a znemožnil tak následnou recyklaci většího množství sváženého odpadu. Do kategorie nerecyklovatelných produktů spadají kromě nerecyklovatelných termoobalů také obaly od naložených mas a olejových marinád.
Plechovky a konzervy jsou dalším druhem odpadu, se kterým se můžeme setkat. Než se rozloží plechovka ze železa, uplyne nejméně padesát let. Hliníkovým plechovkách to potrvá ještě déle, proto s nimi do šedé popelnice. Do šedých kontejnerů ovšem nepatří kovové kanystry od olejů a pohonných hmot nebo prázdné lahve od vařičů nebo zahradních grilů. Tento odpad patří výhradně na sběrný dvůr.
Rozmohl se nám tady takový nešvar – jednorázové dětské pleny a vlhčené ubrousky. Pro přírodu není nic horšího. Tyto usnadňovače každodenního žití rodičů malých dětí jsou totiž vyrobeny z materiálu, který je podobný plastu. V přírodě tak vydrží desítky let. Teď mluvíme o vlhčených ubrouscích. Nikdy, nikdy, nikdy se nesnažte je namísto vyhození do popelnice splachovat. Mají totiž tendenci ucpávat kanalizační síť. Do popelnice patří jak vlhčené ubrousky, tak pleny. Pleny se prosím pěkně v přírodě rozkládají údajně až 400 let. Strašná představa.
Ač se může zdát, že takové prohřešky jako jeden, dva cigaretové nedopalky a vyplivnutá žvýkačka přírodě neublíží, nenechte se mýlit. Nedopalky od cigaret jsou jednak toxické a jednak se rozkládají 15 let. Nevěříte? A co teprve taková žvýkačka, která se rozkládá až 50 let. Nenechávejte po sobě v přírodě ani slupky od ovoce. S organickým odpadem si sice příroda po čase umí poradit, ale nepohazovat kolem sebe odpad a hezky zdravit jsou zásady slušného chování.
Jde přece o naši společnou budoucnost.

Bc. Zdeňka Palkovičová