Také tolik milujete Vánoce jako my? My je milujeme moc, ovšem někdy na nás trochu padne splín z neekologického postoje některých lidí k těmto svátkům. Máme na mysli nesmyslné plýtvání, zbytečné zahlcování se hloupostmi, které k životu absolutně nepotřebujeme.
Máte to také tak? Proto jsme tu my a poradíme Vám jak učinit Vánoce šetrnější a udržitelnější:
- Vánoční stromeček
O stromečku jsme si už psali. Který je ekologičtější? Zajisté ten živý, pořízený v lesní školce k tomu určené nebo také živý půjčený (např. pujcovnastromku.cz).
- Vánoční dekorace
Jak být ekologický v oblasti vánočních ozdob a vánoční výzdoby? Nepořizujte rok co rok nové a nové vánoční dekorace nebo ozdoby na stromeček. Můžete vytáhnout vánoční výzdobu z Vašich dětských let (retro ozdoby jsou letos v módě) nebo si ji vyrobit – buďto sami nebo se svými dětmi. Jak to jde udržitelně? Můžete si vytvořit krásné postavičky a celý betlém např. z tvrdého kartonu od krabice, ve které nám přišel poslední balík.
S originálními dekoracemi budete hvězdou, ne jedním z milionu.
- Ekologické dárečky
Neuvěřitelnou zátěží pro životní prostředí je bezpochyby balící papír a všelijaké stuhy, stužky, lepící pásky a jmenovky. Proto se zkuste zamyslet nad tím, jestli skutečně musí být každý dárek zabalený a nebo je balit hromadně.
- Méně je více
Není zapotřebí to na Vánoce přehánět s dárky. Je zaručeně dokázané, že jakékoliv zahlcení dárky, škodí. Mezi dárky, které nás mohou nesmírně vzájemně obohatit patří zajisté zážitkové dárky, vstupenky do divadel apod.
- Střídmost je základ
Obrovsky plýtváme jídlem. O Vánocích to platí dvojnásob. Položte si ruku na srdce: kolik toho každoročně na štědrovečerní stůl chystáte a kolik toho nakonec stejně vyhodíte? A co potom ty výčitky? Zbytečně nabraná kila z obžerství, zbytečně utracené peníze.
Vánoce nejsou o množství. Každá maličkost se počítá.
Vraťme spolu Vánocům jejich původní smysl.
OŽIVME SPOLU ŠTĚDRÝ DEN STARÝMI ZVYKY A TRADICEMI
Zlaté prasátko
Celodenní půst během Štědrého dne slibuje zahlédnout večer zlaté prasátko, které zajistí hojnost v následujícím roce.
Rybí šupiny
Pod talíř se dávají rybí šupinky, které si pak každý dá do své peněženky. Šupiny zajišťují dostatek peněz v příštím roce.
Krájení jablíček
Po večeři si každý vybere svoje jablko, které napříč rozkrojí. Objeví-li se uvnitř hvězdička ze zdravých jadérek, čeká dotyčného v příštím roce zdraví a štěstí, křížek či červivý střed jablka znamená naopak nemoc či smrt.
Pouštění lodiček ze skořápek
Do vyprázdněných půlek ořechových skořápek se připevní malá svíčka, ta se zapálí a lodičky se vypustí do větší nádoby s vodou. Plavba jednotlivých lodiček předpovídá životní dráhu toho, kdo ji poslal – ty, které se vydají na dlouhou plavbu, symbolizují cestu, ty, které se drží u kraje nádoby, znamenají, že dotyčný se bude držet doma. Lodičky, které vydrží svítit dlouho, znamenají pro toho, kdo je vyslal, dlouhý a šťastný život.
Líbání pod jmelím
Darovaná snítka jmelí nosí štěstí. Pokud se pod jmelím zavěšeným na lustru či nade dveřmi se muž a žena políbí, jejich láska bude věčně zelená.
Lití olova
„Olovo volovo…“ Roztavený kousek olova se nalije do nádoby s vodou. Podle výsledného tvaru ztuhlého kovu lze hádat, co koho v životě čeká. „…rok. Maximálně dva.“
Házení botou
Na Štědrý den se svobodné dívky házejí střevícem přes hlavu. Jestliže dopadne patou ke dveřím, zůstane i nadále doma, pokud bota míří špičkou ven ze dveří, v příštím roce se dívka vdá a odejde od rodičů.

Bc. Zdeňka Palkovičová