Vlhčené ubrousky – na zadek, na pleť i na úklid – pomyslné dobro vs. ultimátní zlo

autor: | Čvc 16, 2024 | Aktuality | 0 komentářů

Všichni je známe – vlhčené ubrousky. Pokud máte doma novorozence nebo batole, ale také malého odrostlého špindírku, určitě jste už dávno zjistili, že jsou vlhčené ubrousky neocenitelným pomocníkem v domácnosti a Vaší druhou rukou. Dětské vlhčené ubrousky jsou zkrátka hlavně mezi rodiči dětí stále oblíbenější.

Ať už chceme nebo ne, doba, kdy si naše babičky v nouzi nejvyšší jemně odplivly do kapesníku a vydrhly nám upatlaný obličej, je opravdu – naštěstí – pryč.

Vlhčené ubrousky použijeme jak pro hygienu při přebalování, tak při utírání špinavé pusiny nebo upatlaných ručiček. Praktický pomocník nebo kamuflované zlo?

Je ovšem potřeba s těmito ubrousky zacházet se vší obezřetností, protože jsou nasycené mixem chemických látek, které při častém používání mohou způsobit dráždivé až alergenní účinky nejen na dětskou kůži.

Vlhčené ubrousky jsou povětšinou vyrobené z jemné buničiny, která je napuštěná směsí chemikálií právě proto, aby zůstaly ubrousky po nějakou dobu vlhké a dokázaly odstranit nečistoty z kůže, ošetřit ji a také ji případně částečně dezinfikovat. Tato pestrá směs mnoha chemických látek se potom může dostat přes kůži do těla a působit zde jako látka s jistým zdravotním rizikem. Je pravdou, že naprostá většina látek, které výrobci deklarují, je v uvedených koncentracích zcela neškodná, resp. není lidskému zdraví nebezpečná. Obsahují ovšem i látky, o nichž jsou důkazy, že mohou na lidský organismus působit až toxicky.

Nejkritizovanější a nejkontroverznější látky jsou tzv. parabeny, které mohou mít negativní vliv na hormonální systém. Některé ubrousky ovšem obsahují třeba metylizotiazolin, který není přímo zakázán, ale je považován za kontaktní alergen a poradní orgán Evropské komise doporučil, aby tato látka nebyla používána ve výrobcích pro děti do tří let. Ubrousky často také obsahují fenoxyetanol, který může podle provedených studií působit dráždivě a vyvolávat akutní dermatitidu. Opět je legální.

Vlhčené ubrousky i po řadách testů tedy nejsou nebezpečné, ale představují určité riziko spojené s tím, že všechny chemické látky zůstávají na kůži a mohou způsobit alergie.

Ovšem nezoufejte si!

Objevili jsme pro Vás na trhu ubrousky pro čištění obličeje a rukou, které mají úžasné sací vlastnosti, neobsahují parabeny a ani pesticidy. Tyto vlhčené ubrousky jsou bez parfemace a jsou také vhodné pro děti s ekzémem nebo vysokou citlivostí pleti.

Aby té chvály nebylo málo, tak se jedná o ubrousky, které jsou biologicky rozložitelné, vyrobené ze 100% bio bavlny a stejně praktické jakou jsou látkové kapesníčky. Záleží tedy na Vás, jestli si pořídíte vlhčené ubrousky nebo látkové ubrousky, které jsou také šetrné k životnímu prostředí a hlavně jsou pratelné. U těch látkových ubrousků potom ocení hlavně děti možnost vybrat si ubrousky s různými vzory.

Zjednodušte život nejen těm nejmenším a svým blízkým, ale hlavně potom sobě pomocí čistících ubrousků na BiOOO.

Moderním trendem se stávají také vlhčené ubrousky určené na úklid. Víte kam s takovými použitými vhlčenými ubrousky? Použité vlhčené ubrousky patří do směsného odpadu.